Инсталация на драйвери за четец и смарт карта в Linux: Разлика между версии

От Infonotary
Направо към навигацията Направо към търсенето
Ред 1: Ред 1:
= Инсталиране на драйвер за четеца =
= Инсталиране на драйвер за четеца =
Всички четци предлагани от Инфонотари EАД имат драйвери за Linux, които могат да се изтеглят от сайта на производителя им - [http://omnikey.aaitg.com/index.php?id=69 OmniKey] или [http://www.acs.com.hk/download/ACR38_LINUX_100709_P.tar.gz ACS]. В някои случаи тези драйвери са налични в хранилищата на някои дистрибуции. Инструкциите по-долу са за хората които предпочитат да ползват само свободен софтуер или само пакети които са включени в тяхната дистрибуция.


== Видове четци ==
== Видове четци ==
Ред 8: Ред 10:
[[Картинка:CardMan3021.png]]
[[Картинка:CardMan3021.png]]


Четците за смарт карти на Omnikey предлагани от Инфонотари АД под Linux се поддържат от свободният драйвер '''libccid''', който е включен в повечето популярни дистрибуции. Ако в използваната от вас дистрибуция '''libccid''' липсва, можете да го намерите на следият сайт - [http://pcsclite.alioth.debian.org/ccid.html сайта на проекта] или в директория Drivers/Linux/CCID на диска. В момента този драйвер не поддържа ключове с дължина повече от 1024 бита, така че ако имате сертификат с 2048 битов ключ ще трябва а използвате официалният драйвер на OmniKey, който може да изтеглите от [http://omnikey.aaitg.com/index.php?id=69 техният сайт].
Четците за смарт карти на Omnikey под Linux се поддържат от свободният драйвер '''libccid''', който е включен в повечето популярни дистрибуции. Ако в използваната от вас дистрибуция '''libccid''' липсва, можете да го намерите на следият сайт - [http://pcsclite.alioth.debian.org/ccid.html сайта на проекта] или в директория Drivers/Linux/CCID на диска. В момента този драйвер не поддържа ключове с дължина повече от 1024 бита, така че ако имате сертификат с 2048 битов ключ ще трябва а използвате официалният драйвер на OmniKey, който може да изтеглите от [http://omnikey.aaitg.com/index.php?id=69 техният сайт]. Същият драйвер е наличен от non-free хранилището на Debian Lenny и по-новите, като името на пакета е '''pcsc-omnikey'''.


=== ACR ===
=== ACR ===

Версия от 13:46, 20 януари 2009

Инсталиране на драйвер за четеца

Всички четци предлагани от Инфонотари EАД имат драйвери за Linux, които могат да се изтеглят от сайта на производителя им - OmniKey или ACS. В някои случаи тези драйвери са налични в хранилищата на някои дистрибуции. Инструкциите по-долу са за хората които предпочитат да ползват само свободен софтуер или само пакети които са включени в тяхната дистрибуция.

Видове четци

OmniKey

CardMan6121.gif CardMan3021.png

Четците за смарт карти на Omnikey под Linux се поддържат от свободният драйвер libccid, който е включен в повечето популярни дистрибуции. Ако в използваната от вас дистрибуция libccid липсва, можете да го намерите на следият сайт - сайта на проекта или в директория Drivers/Linux/CCID на диска. В момента този драйвер не поддържа ключове с дължина повече от 1024 бита, така че ако имате сертификат с 2048 битов ключ ще трябва а използвате официалният драйвер на OmniKey, който може да изтеглите от техният сайт. Същият драйвер е наличен от non-free хранилището на Debian Lenny и по-новите, като името на пакета е pcsc-omnikey.

ACR

ACR 38U.pngACR 38T.png

Част от четците произвеждани от ACS, по-специално ACR 38 не са CCID съвместими, но за тях също има свободен драйвер който може да намерите на следният адрес сайта на производителя или в директория Drivers/Linux/ACS диска. Те също са включени в Debian и Ubuntu, като името на пакета е libacr38u.

ACR 38C

Ако вашият четец е означен с ACR38C-SPC-R от долната си страна, то той е CCID съвместим и се поддържа от libccid.

Инсталация на PC/SC

Независимо от модела на вашият четец ще трябва да инсталирате и пакетите pcscd и libpcsclite. Това е демона чрез който програмите работят с четеца и съответно със смарт картата. След инсталация на нов драйвер трябва да рестартирате pcscd. Ако инсталирате драйверите от пакет той най-вероятно ще рестартира демона.

Инсталиране на драйвери за смарт карта

Смарт карти Siemens

В случай че ползвате смарт карта Siemens и 32 битова x86 дистрибуция можете да инсталирате официалният драйвер на Siemens. Ако използвате 64 битова дистрибуция, друга процесорна архитектура или друга Unix подобна операционна система преминете към следващата глава. Можете да го намерите в директорията Drivers/Linux/Siemens на диска. Разархивирайте архива „HiPath_SIcurity_Card_API_V3_1_010_Linux.tar.gz“, в главната директория на вашата Linux инсталация. Това може да стане със следните команди от директорията Drivers/Linux/Siemens на диска:

user@system > su -
Enter password: 
root@system # cp HiPath_SIcurity_Card_API_V3_1_010_Linux.tar.gz / 
root@system # cd / 
root@system # tar -xzvf HiPath_SIcurity_Card_API_V3_1_010_Linux.tar.gz

За Ubuntu и производните му дистрибуции правилните команди са следните:

sudo cp HiPath_SIcurity_Card_API_V3_1_010_Linux.tar.gz / 
cd / 
sudo tar -xzvf HiPath_SIcurity_Card_API_V3_1_010_Linux.tar.gz

PKCS#11 библиотеката съдържаща се в HiPath SIcurity Card API е свързана с libpcsclite.so.0.0.1, която е част от PC/SC Lite преди версия 1.2.9. Съответно при зареждане на PKCS#11 модула операционната система се опитва да открие библиотека с име libpcsclite.so.0. След версия 1.2.9 с PC/SC Lite се инсталира нова версия на libpcsclite.so (libpcsclite.so.1.0.0).

За да можете да ползвате PKCS#11 библиотеката трябва да направите следното:

  • Намерете директорията в която е инсталирана libpcsclite.so.1.0.0. Това обикновено е /usr/lib или /usr/local/lib.
  • Създайте нова символна връзка с име libpcsclite.so.0, сочеща към libpcsclite.so.1.0.0 в тази директория (ln -s libpcsclite.so.1.0.0 libpcsclite.so.0). Това обикновенно изисква root права.

Смарт карти Charismatics (OpenSC)

Смарт-картите Charismatics, както и смарт-картите Siemens се поддържат от свободният драйвер OpenSC. За да ги използвате с него ще трябва да си инсталирате версия 0.11.4 или по-нова от сайта на OpenSC или от пакет за вашата дистрибуция. Препоръчително е да настроите OpenSC да използва само pcsc за връзка с четеца. Това става като в конфигурационният файл (/etc/opensc/opensc.conf) промените реда „reader_drivers = openct, pcsc, ctapi;“ на „reader_drivers = pcsc;“. Ако файла onepin-opensc-pkcs11.so не е инсталиран с OpenSC ще трябва да промените и стойността на num_slots от „num_slots = 4;“, на „num_slots= 1;“