Използване на квалифициран електронен подпис в Evolution: Разлика между версии

От Infonotary
Направо към навигацията Направо към търсенето
Ред 6: Ред 6:


== Инсталиране на удостоверителната верига на Инфонотари ==
== Инсталиране на удостоверителната верига на Инфонотари ==
Преди да започнете работа с вашето удостоверение за електронен подпис е необходимо да инсталирате базовите удостоверения на Инфонотари. Удостоверителната верига можете да намерите в директория “certificates” на инсталационния диск или от нашият сайт [http://www.infonotary.com/site/files/INotaryCertChain.p12].
Преди да започнете работа с вашето удостоверение за електронен подпис, е необходимо да инсталирате базовите удостоверения на Инфонотари. Удостоверителната верига можете да намерите в директория “certificates” на инсталационния диск или от нашия сайт [http://www.infonotary.com/site/files/INotaryCertChain.p12].


* За самата инсталция стартирайте Evolution и от менюто Edit изберете Preferences:
* За самата инсталция стартирайте Evolution и от менюто Edit изберете Preferences:
[[Картинка:Evolution_preferences_certs.png]]
[[Картинка:Evolution_preferences_certs.png]]


* Изберете секцията „Certificates“, както е показано на картинката, натиснете бутона „Import“ и посочете пътя до инсталационният файл на удостоверителната верига – InotaryCertChain.p12. В зависимост от това дали сте използвали и преди удостоверения за електронен подпис със същият потребител ще се отвори прозорец в който да зададете парола за хранилището на сертификати или прозорец в който да въведете паролата. След това ще бъдете попитани за парола на файла. Оставете полето празно и натиснете OK.
* Изберете секцията „Certificates“, както е показано на картинката, натиснете бутона „Import“ и посочете пътя до инсталационния файл на удостоверителната верига – InotaryCertChain.p12. В зависимост от това, дали сте използвали и преди удостоверения за електронен подпис със същия потребител, ще се отвори прозорец, в който да зададете парола за хранилището на сертификати или прозорец, в който да въведете паролата. След това ще бъдете попитани за парола на файла. Оставете полето празно и натиснете OK.


* За всяко базово удостоверение на удостоверяващ орган (CA), потребителят трябва да избере ниво на доверие. Това става чрез избор на удостоверение и натискане на бутона „Edit“. Списъкът с инсталираните базови удостоверения може да видите в таб-а „Authorities“ в секцията Certificates на настройките на Evolution. Mожете да се наложи да затворите прозореца за настройки и да го отворите отново за да видите новите удостоверения в „Authorities“:
* За всяко базово удостоверение на удостоверяващ орган (CA) потребителят трябва да избере ниво на доверие. Това става чрез избор на удостоверение и натискане на бутона „Edit“. Списъка с инсталираните базови удостоверения може да видите в таб-а „Authorities“ в секцията Certificates на настройките на Evolution. Mоже да се наложи да затворите прозореца за настройки и да го отворите отново, за да видите новите удостоверения в „Authorities“:


[[Картинка:Evolution_preferences_authorities.png]]
[[Картинка:Evolution_preferences_authorities.png]]
Ред 21: Ред 21:
[[Картинка:Evolution_cert_trust.png]]
[[Картинка:Evolution_cert_trust.png]]


Това ще направи всички сертификати на Инфонотари доверени за всички операции. Ако искате може да зададете само необходимите нива на доверие. В този случай трябва да направите следното:
Това ще направи всички сертификати на Инфонотари доверени за всички операции. Ако искате, може да зададете само необходимите нива на доверие. В този случай трябва да направите следното:
* За удостоверението „i-Notary TrustPath Validated E-mail CA” изберете опцията „This certificate can identify mail users”.
* За удостоверението „i-Notary TrustPath Validated E-mail CA” изберете опцията „This certificate can identify mail users”.
* За удостоверението „i-Notary Personal Q Sign CA” изберете опцията „This certificate can identify mail users”.
* За удостоверението „i-Notary Personal Q Sign CA” изберете опцията „This certificate can identify mail users”.
* За удостоверението „i-Notary Company Q Sign CA” изберете опцията „This certificate can identify mail users”.
* За удостоверението „i-Notary Company Q Sign CA” изберете опцията „This certificate can identify mail users”.
Така ще можете да проверявате подписи на писма подписани със сертификат на Инфонотари.
Така ще можете да проверявате подписи на писма, подписани със сертификат на Инфонотари.


== Регистриране на хардуерeн криптографски модул ==
== Регистриране на хардуерeн криптографски модул ==

Версия от 15:36, 10 юни 2011

Преди да пристъпите към изпълнение

Ако притежавате смарт карта и четец от Инфонотари, но не сте инсталирали драйвери за тях, изпълнете инструкциите от Инсталация на драйвери за четец и смарт карта в Linux.

  • ВАЖНО: При използването на смарт картата с Evolution се използва директен достъп до смарт картата, а не хранилище за удостоверенията. Когато успешно сте инсталирали удостоверенията си, НЕ ТРЯБВА да ги триете оттам, тъй като това ще доведе и до изтриване на удостоверението, заедно с частния и публичния ключ от смарт картата. След това удостоверението не може да се възстанови и трябва да се издаде ново.
  • ВАЖНО: За да може да ползвате удостоверението си за електронен подпис с Evolution, е задължително четецът да е включен в компютъра, преди да пуснете самата програма.


Инсталиране на удостоверителната верига на Инфонотари

Преди да започнете работа с вашето удостоверение за електронен подпис, е необходимо да инсталирате базовите удостоверения на Инфонотари. Удостоверителната верига можете да намерите в директория “certificates” на инсталационния диск или от нашия сайт [1].

  • За самата инсталция стартирайте Evolution и от менюто Edit изберете Preferences:

Evolution preferences certs.png

  • Изберете секцията „Certificates“, както е показано на картинката, натиснете бутона „Import“ и посочете пътя до инсталационния файл на удостоверителната верига – InotaryCertChain.p12. В зависимост от това, дали сте използвали и преди удостоверения за електронен подпис със същия потребител, ще се отвори прозорец, в който да зададете парола за хранилището на сертификати или прозорец, в който да въведете паролата. След това ще бъдете попитани за парола на файла. Оставете полето празно и натиснете OK.
  • За всяко базово удостоверение на удостоверяващ орган (CA) потребителят трябва да избере ниво на доверие. Това става чрез избор на удостоверение и натискане на бутона „Edit“. Списъка с инсталираните базови удостоверения може да видите в таб-а „Authorities“ в секцията Certificates на настройките на Evolution. Mоже да се наложи да затворите прозореца за настройки и да го отворите отново, за да видите новите удостоверения в „Authorities“:

Evolution preferences authorities.png

Най-лесният начин да направите тази настройка е като за удостоверението „InfoNotary CSP Root“ изберете и трите опции, както е показано:

Evolution cert trust.png

Това ще направи всички сертификати на Инфонотари доверени за всички операции. Ако искате, може да зададете само необходимите нива на доверие. В този случай трябва да направите следното:

  • За удостоверението „i-Notary TrustPath Validated E-mail CA” изберете опцията „This certificate can identify mail users”.
  • За удостоверението „i-Notary Personal Q Sign CA” изберете опцията „This certificate can identify mail users”.
  • За удостоверението „i-Notary Company Q Sign CA” изберете опцията „This certificate can identify mail users”.

Така ще можете да проверявате подписи на писма, подписани със сертификат на Инфонотари.

Регистриране на хардуерeн криптографски модул

  • След като сте инсталирали базовите удостоверения, трябва да настроите програмата да използва PKCS#11 модула от драйвера на картата. Понеже Evolution няма интерфейс за добавянето на криптографски модули трябва да се използва следният метод:
  1. Инсталирайте инструментите за работа с NSS. В Debian и базираните на него дистрибуции пакета е libnss3-tools.
  2. Спрете Evolution, ако работи.
  3. От терминал изпълнете следната команда - modutil -add "OpenSC" -libfile /usr/lib/onepin-opensc-pkcs11.so -dbdir ~/.evolution
    Ако вашата карта е Bit4id ще трябва да замените /usr/lib/onepin-opensc-pkcs11.so с /usr/lib/libbit4ipki.so (/usr/lib64/libbit4ipki.so за 64 битовите версии на Fedora/RHEL). В случай че използвате драйвера на Siemens, библиотеката е /usr/local/lib/libsiecap11.so.
  4. Поставете картата в четеца и го включете в компютъра ако не е включен.
  • След като стартирате Evolution ще можете да видите удостоверенията от картата в настройките за лични сертификати.

Настройка на потребителския профил

За да може да подписвате вашата изходяща електронна поща трябва да асоциирате потребителския си профил (account) с удостоверението за електронен подпис, от смарт картата. Това става по следния начин:

  • Изберете от настройките на профила таб-а “Security”, както е показано:

Evolution acount security.png

  • Изберете бутона Select... от графата „Secure MIME(S/MIME). Ще се появи прозорец за избор на удостоверение:

Evolution select cert.png

  • Изберете, желаното от вас удостоверение от смарт картата и потвърдете с OK.


Ако е избрана опцията Digitally sign messages (by default), всяко изпратено съобщение ще бъде подписано с избраното удостоверение. От същият диалог можете да зададете и удостоверение за декриптиране на електронна поща от от полето “Encryption certificate”.

За да можете да подписвате писма с Evolution трябва картата ви да е поставена в четеца и той да е включен в компютъра преди да пуснете програмата.